עמלנט משרד החימוך המנהל למדע וטכנולוגיה הפיקוח של מגמות טכנולוגיות תקשורת דף הבית
  ראשי    אודות    צרו קשר    שאלון משוב    לאתר המגמה    עמלנט     

 ייצוגים
 פוליטיקה בעידן הניו-מדיה
  הטלוויזיה והפוליטיקה
  בחירות ושיווק פוליטי
    הקדמה
    מהו פרסום פוליטי
    פרסום: בין פוליטי למסחרי
    כיצד משווקים מנהיג
    השפעות הפרסום הפוליטי
    קמפיין חיובי וקמפיין שלילי
    הפרסונליזציה בפוליטיקה
    פוליטיקת התדמיות
    סיכום
    ומה קורה בישראל?
    שאלות פתוחות
    שאלון רב ברירה
    קישורים ומאמרים בפרק זה
  יחסי תקשורת-שלטון
 מהסיפור למיזנסצנה
 יהדות ותקשורת
 חופש הביטוי והעיתונות

גרסא להדפסה גרסא להדפסה
 
 
סיכום


פוליטיקאים רבים מובילים מעמידים פנים ומבקשים להיראות מקובלים בחברה ונהנים מחוג נרחב של חברים בעלי מעמד גבוה דומה. כזה היה ביל קלינטון כנשיא ארצות-הברית, שחוג חבריו כלל ידידים  מפורסמים מעולם המוזיקה, הספורט, הקולנוע והטלוויזיה. ראש הממשלה הבריטי אירח מפורסמים מתחומים שונים לעיתים קרובות בביתו שברחוב דאונינג 10, והאירועים המתוקשרים נחשבים לכאלו שקידמו את דימויו. 

הפוליטיקאי של ימינו, בדיוק כמו הסלבריטאי, בוחר לקדם היבטים מסוימים בחייו הפרטיים, וזאת כדי לשרת את הדימוי שהוא רוצה להקרין. בדרך-כלל יצירת הדימוי כוללת את חשיפת משפחתו, את הרקע שלו, וגם גילויים על פעילויותיו שמחוץ לתפקידו הציבורי כפוליטיקאי. תכניות האירוח – הטוק שואוס - היו תמיד סביבה עדיפה על הפוליטיקאים לכאלו חשיפות. לדוגמה: בארצות-הברית בשנת 1992 השתמש המועמד לנשיאות ביל קלינטון בתכנית האירוח של ארסיניו הול כדי להדגים את כישורי נגינתו בסקסופון. טוני בלייר השתמש בהופעתו בתכנית האירוח הבריטית כדי לחשוף את כישרונותיו המוזיקליים הנסתרים, וכדי לדבר על תחומי העניין התרבותיים של ילדיו. אפילו הדמות המרוחקת של ולדימיר פוטין השתמשה בחילופי דברים באינטרנט כדי שיוכל לדון בכך שהוא אוהב סרטים צרפתיים ובכך שהוא מתעמל שעה וחצי מדי יום. 

ואצלנו: ראש הממשלה אהוד אולמרט חשף בתכנית של יאיר לפיד את הילדה ממשפחה מעוטת יכולת שאותה הוא טיפח במשך שנים כחלק מהמשפחה הגרעינית שלו. או אריאל שרון שנתן לצוותי טלוויזיה להתרשם מן החיים הביתיים שהוא מטפח בחווה עם בניו ונכדיו, או אהוד ברק שחשף את כשרונותיו כפסנתרן בתכנית טלוויזיה, או בנימין נתניהו שחשף משבר משפחתי, גם כן בתכנית טלוויזיה. 
  
אנרגיה רבה מושקעת גם בעיצוב אוטוביוגרפיה שדרכה יסתכלו על האדם שמאחורי הדמות. חשוב שהאוטוביוגרפיות האלו ייצרו תהודה ויחלחלו לתוך תודעת הציבור. בעוד שההקשר המדיני כמובן חשוב, יש כמה נושאים שחוזרים על עצמם במתכוון בכל המחקרים שחקרו המחברים: המועמד כמי שבנה את עצמו "בעשר אצבעות"; כמי שהתגבר על מזל-רע אישי; כאיש משפחה;  והפוליטיקאי כבעל עקרונות.

בבריטניה למשל, ביססו יועצי מסע הבחירות את המשיכה לטוני בלייר על הרעננות והנעורים שהקרין, וקישרו בכך מעין ציפייה ליצירת בריטניה חדשה, לאחר 18 שנים של חוקים שמרניים. כך גם ברוסיה, הצהרתו של פוטין על התנזרותו מאלכוהול הייתה חשובה כדי להבדילו מבוריס ילצין ששלט לפניו, שהיה ידוע כמכור לאלכוהול וכמי שהשתכר לעיתים תכופות.