עמלנט משרד החימוך המנהל למדע וטכנולוגיה הפיקוח של מגמות טכנולוגיות תקשורת דף הבית
  ראשי    אודות    צרו קשר    שאלון משוב    לאתר המגמה    עמלנט     

 ייצוגים
 פוליטיקה בעידן הניו-מדיה
  הטלוויזיה והפוליטיקה
  בחירות ושיווק פוליטי
    הקדמה
    מהו פרסום פוליטי
    פרסום: בין פוליטי למסחרי
    כיצד משווקים מנהיג
    השפעות הפרסום הפוליטי
    קמפיין חיובי וקמפיין שלילי
    הפרסונליזציה בפוליטיקה
    פוליטיקת התדמיות
    סיכום
    ומה קורה בישראל?
    שאלות פתוחות
    שאלון רב ברירה
    קישורים ומאמרים בפרק זה
  יחסי תקשורת-שלטון
 מהסיפור למיזנסצנה
 יהדות ותקשורת
 חופש הביטוי והעיתונות

גרסא להדפסה גרסא להדפסה
 
 
התמקדות במפורסמים


באופן גלובלי, משמעותה של הפרסונליזציה של הפוליטיקה היא טשטוש ההפרדה בין ציבורי ובין פרטי. חשיפה אישית של פוליטיקאים נעשית לשכיחה יותר ויותר, ונראית כדרישת-קדם להצלחה בבחירות. התקשורת החדשה היא ממוקדת בידור, תכניות טלוויזיה ומגזינים שמתמקדים במפורסמים, וכיום רווחות בלוחות המשדרים תכניות אירוח וסגנון חיים; פוליטיקאים רבים, ויועציהם, ממהרים לנצל זאת. האפשרויות החדשות האלו מעניקות לפוליטיקאים הזדמנות להיחשף לקהל רחב בהרבה מאשר דרך אמצעים פוליטיים קונבנציונליים של פניית הפוליטיקאים לתקשורת. ובעקבות כך - פוליטיקאים המעוניינים להיות מוכרים יותר ולהשביח את הפרופיל הציבורי שלהם, מנצלים את הכללים הגמישים השולטים בתכניות הבידור-פוליטיקה. התכניות מתמקדות בשינויים בחייהם האישיים של האורחים, בטעמם ובמניעיהם יותר מאשר בתפקודם בתפקיד מסוים או בתפיסתם המדינית. כך הפוליטיקאים יכולים לזנוח את תפקידם הפורמלי ולהתנהג כמו הסלבריטי הקונבנציונלי, הממוקד בקידום אישי דרך גילוי עניינים שהוא בוחר לחשוף באופן מכוון. כך  הקהל מרוויח ידע לגבי אישיותם, במקום רק על התמונה הפוליטית שהם מציגים.


שאלה


לאיזו קטגוריה של סוגי טוק שואו (ע"פ תמר ליבס*) תוכלו לשייך את התכניות שבהן יופיעו הפוליטיקאים ויתנהגו במסגרתן כסלבריטי קונבנציונלי?

1) תכניות שעוסקות בדיון ציבורי פוליטי;
2) תכניות המתמקדות בחשיפה ציבורית של הפרט. ייתכן שמדובר באישיות פוליטית או אישיות לא מפורסמת שמתעניינים בה באופן מציצני.

* קישור למאמר:  Talk Shows : המרחב הציבורי החדש / תמר ליבס       

תשובה

אם מדובר בפוליטיקאי שרוצה לחשוף עצמו כדי לגרום לנו להזדהות עמו, הרי שמדובר בסוג השני של התכניות, משום שהתנהלותם של הפוליטיקאים בחייהם האישיים אינה קשורה לדיון הציבורי (אלא אם מדובר בעבירה על החוק).

יש לנהל דיון עם התלמידים, ולקשור את נושא חשיפת הפוליטיקאי לתכניות הטוק-שואו מן הסוג השני, כולל הבאת דוגמאות מתכניות ספציפיות.
לדוגמה: שאול מופז מתארח אצל יאיר לפיד (כפי שמוזכר בפרק הראשון -  הפוליטיקה והמדיה), או הופעות של אנשי ציבור החושפים טפח מחייהם הפרטיים אצל קובי מידן, רפי רשף, אלי יצפאן ואחרים.